Slabikář – do světa slov

Role
Grafický design, ilustrace
Typ
Kniha
Summary in English

The Spelling book is my bachelor project from 2018. In this case, the content of the book is organised by means of witty illustrations referring to the classic techniques of linocut and screen printing. The book is divided into chapters beginning with illustrations of a given letter of the alphabet, taking up the whole page. The chapters differ by colour – the same colour palette is used in small drawings and exercises within each unit. The spelling book looks calm in terms of graphics and does not distract the user’s attention; at the same time, there is still room for creative activities, notes, or pictures. It is oriented towards both schoolchildren and the adults who help them in learning.

Datum
Apr 2018

Popis projektu

Tento projekt je má bakalářská práce z roku 2018. Učebnice pro začínající čtenáře je navržena pro děti, ale i pro jejich rodiče, kteří s výukou často pomáhají.

Čistý design, dostatečný prostor a sjednocená barevnost kapitol pomáhá snadné orientaci v učebnici. Každá kapitola písmene je uvedena celostránkovou ilustrací v omezené barevnosti, kterou je pak provedena ceá kapitola - celá učebnice je tak dostatečně barevná, ale zároveň nepůsobí přeplněně.

Media 

CZECHDESIGN

Místní Kultura

Design Kabinet

Radio Wave

Radio 1 - Snack

→ Česká televize: ArtZona - 15.00

No items found.
Další projekt
Krotitelka pražských strašidel
Zobrazit