top of page

Deset deka dekadence

Deset deka dekadence je nezávislé nakladatelství zaměřující se na dekadentní literaturu, plakáty, pohledy a ostatní tiskoviny. 

Kompletní vizuální styl, fungování nakladatelství a konstrukce byla moje diplomová práce na VŠVU v Bratislavě v ateliéru Typolab v roce 2020.

Vizuální styl se odvíjí od knih - bylo třeba respektovat jejich jedinečnost a velmi nezasahovat do autorského designu. Veškerá pravidla vizuálního stylu se tak odehrávají na obálce - informace o knize (tiráž) se nacházejí na hřbetu, přední strana obálky je pouze grafická, na zadní straně se nachází obsah.

Grafický design: Soňa Juríková

Fotografie: Soňa Juríková

2020

Deset deka dekadence

Deset deka dekadence (Ten decagrams of decadence) is an independent publishing house aimed at decadent literature, posters, postcards and other prints. 

The visual identity, construction of the selling kiosk and website was my diploma project on AFAD in Bratislava in Typolab atelier in 2020.

The idea of the whole identity comes from books, as our main authors' product - it is necessary to respect every unique idea and design but on the other hand make something remarkable and bold. That's why the identity is visible only on the book cover - colophon is on the spine, the front cover is only graphic and content is on the back cover.

Graphic design: Soňa Juríková

Photography: Soňa Juríková

2020

deset deka_web (1)
deset deka_02
deset deka_01
deset deka_web_pismo (1)
deset deka_022
deset deka_025 (1)
bottom of page